Active Beauty
Intervalni post: kako izbjeći loše raspoloženje

Vrijeme posta

Intervalni post: kako izbjeći loše raspoloženje

Zašto ljudi poste, pitanje je koje je staro vjerojatno koliko i samo čovječanstvo. Post je svjesno suzdržavanje od hrane. Svijest koja je ukorijenjena u svim većim religijama.

Što češće integriramo razdoblja posta i prekida prehrane u naš svakodnevni život to ćemo imati više koristi po naše zdravlje. S time se slažu i stručnjaci. Koliko duge i koliko česte bi trebale biti te stanke, razlikuje se od osobe do osobe.

Intervalni post osobito pruža pravu metodu za svaki tip. “Kao i u svemu u životu, važno je da se tijekom intervalnog posta osjećate dobro”, naglašava stručnjakinja za prehranu Bonita Neururer. O najvažnijim metodama, savjetima i trikovima za intervalni post razgovarali smo s dijetetičarkom koja radi u Beču, Salzburgu i Gornjoj Austriji.

Zašto bismo trebali postiti?

Postom potičemo regeneraciju stanica. Možete to zamisliti kao prirodno recikliranje stanica, što je u znanosti poznato i kao autofagija. Intervalni post izaziva učinak pomlađivanja stanica i sprečava starenje. Navedeni učinak javlja se kada napravite dužu stanku u prehrani. Najbolje je to činiti prije ponoći.

Zašto je vrijeme prije ponoći ključno za intervalni post?

Takozvanu autofagiju, odnosno regeneraciju stanica, u tijelu pokreće hormon rasta. Za to je tijelu potrebna niska razina glukoze u krvi. Zato su stanke tijekom kojih ne jedemo, toliko važne. Najbolje bi bilo ne jesti osam sati prije ponoći. Svatko tko dosegne ovaj vremenski raspon tijekom intervalnog posta, tj. uzdržavanja od hrane nakon 16 sati, potiče proces pomlađivanja stanica.

Za koga je prikladan intervalni post?

Općenito ne bih ga preporučila kao metodu za mršavljenje. Ako je važa primarna želja izgubiti koji kilogram, trebali biste se usredotočiti na količinu hrane koju svaki dan stavite na tanjur, kao i na to koje hranjive tvari unosite i mogu li se bolje složiti kako biste izbjegli žudnju za jelom. Intervalni post prvenstveno vam pruža veću poletnost, imate više energije i mentalno ste produktivniji. U mnogim slučajevima dolazi do poboljšanja tena, a san postaje kvalitetniji. Intervalni post najbolji je za ljude koji žele isprobati sve navedene pozitivne učinke.

Koliko dugo biste trebali provoditi intervalni post?

Kada je riječ o intervalnom postu, važno je vremenske okvire ne postavljati odviše strogo. Istraživanja su pokazala da je vrijeme prije ponoći ključno za regeneraciju stanica. No ne biste se trebali dovesti u situaciju da zbog toga izgubite entuzijazam u cijelom procesu. Dakle, ako je 16 sati prerano za zadnji dnevni obrok, post započnite malo kasnije. Na primjer, ako ne volite doručak i zato vam je potreban večernji obrok, i dalje imate vremena započeti post u trajanju od 12 sati. Kod intervalnog posta važno je počastiti svoje tijelo zdravim međuobrokom u obliku proteina poput orašastih plodova, voća ili müslija najkasnije tijekom prijepodneva. Ovu metodu na početku možete primjenjivati samo dva dana u tjednu pa je polako intenzivirati.

Na što treba obratiti pozornost kod intervalnog posta?

Tijekom intervalnog posta važno je jesti prirodnu hranu. Dakle, voće i povrće, bilo svježe bilo kuhano na pari, proizvode od cjelovitih žitarica i zdrave masti poput orašastih plodova ili maslaca od orašastih plodova. Meso i riba također su vrijedan izvor proteina. Trebalo bi i piti puno tekućine, a najbolje bi bilo piti vodu ili nezaslađene voćne i biljne čajeve. S kavom je malo teže. Možete je piti, ali bi bilo bolje da pijete crnu kavu bez drugih dodataka.

Kako osigurati dobar osjećaj tijekom intervalnog posta?

Fokus intervalno posta mora biti na fizičkoj i mentalnoj kondicija. I na vlastitoj dobrobiti, naravno. Neoštećena struktura prehrane pritom igra važnu ulogu. Drugim riječima, potrebno je tijekom, faze prehrane opskrbiti svoje tijelo vrijednim nutrijentima. I tu možete napraviti iznimke. Ako ste na večernjoj zabavi, na primjer, s vremena na vrijeme možete pojesti i nešto kasniji obrok. Za vašu dobrobit važno je da se ne izažete prevelikom stresu.

Koliko se muškarci i žene razlikuju kada je u pitanju intervalni post?

Ženama se obično preporučuju kraća razdoblja intervalnog posta. U mnogim slučajevima muškarci imaju koristi od klasičnog ritma 16:8. Ženama je često dovoljno 12 do 13 sati posta. Dodatno, druga polovica menstrualnog ciklusa prikladnija je za primjenu intervalnog posta. Žene bi u to vrijeme osobito trebale pripaziti i na unos visokokvalitetnih proteina i zdravih masnoća kako bi svoje tijelo što bolje pripremile za nadolazeću mjesečnicu. Međutim, ako primijetite da se vaš mjesečni ciklus pomiče tijekom intervalnog posta, s postom biste trebali i prestati.