Gubitak kose tijekom menopauze: što savjetuju stručnjaci?
Ne pati svaka žena od gubitka kose tijekom menopauze, ali mnoge pate. Donosimo dobre vijesti! Gubitak kose nerijetko se može lako kontrolirati i liječiti. Dermatologinja i stručnjak za zdravlje kose objašnjavaju zašto žene često gube kosu tijekom menopauze i što im pritom može pomoći.
Sadržaj
- Zašto žene tijekom menopauze gube kosu?
- Što učiniti ako žene s godinama počnu gubiti kosu?
- Koji šampon žene trebaju koristiti protiv gubitka kose tijekom menopauze
- Pomažu li kućni lijekovi i biljni sastojci kod gubitka kose tijekom menopauze?
- U kojoj mjeri prehrana može utjecati na gubitak kose tijekom menopauze
- Što žene mogu učiniti, osobito ako u menopauzi imaju „slamnatu“ kosu?
- Što još može pomoći kod gubitka kose tijekom menopauze?
- Gledajući iz medicinske perspektive, što još može pomoći u suzbijanju gubitka kose tijekom menopauze?
- Jesu li dodaci prehrani korisni protiv gubitka kose tijekom menopauze?
- Koji je “najbolji lijek” protiv gubitka kose u menopauzi?
Dr. Katharina Medek specijalistica je dermatologije. S mag. Horstom Untermoserom, stručnjakom za zdravlje i njegu kose, objasnila je za ACTIVE BEAUTY kako dolazi do gubitka kose kod žena tijekom menopauze i što žene mogu učiniti po tom pitanju.
Zašto žene tijekom menopauze gube kosu?
Simptomi menopauze su složeni, a mogu zahvatiti i kosu. Zašto do njih dolazi? Općenito, kosa prolazi kroz različite faze: fazu rasta, prijelaznu fazu, fazu odmora i fazu ispadanja. U fazi aktivnog rasta, kosa se formira u folikulu na tjemenu i s vremenom raste. Ova faza traje oko sedam godina. Istraživanja su pokazala da čimbenici poput hormona i prehrane utječu na trajanje ove faze. Upravo zato na opadanje kose kod žena može utjecati i hormonska neravnoteža tijekom menopauze. Isto tako, što je osoba starija to je faza rasta kose općenito kraća. Ako se faza rasta skrati, kosa će ranije opadati. Koliko dugo gubitak kose traje tijekom menopauze, razlikuje se od žene do žene.
Savjet uredništva: za postizanje veće ravnoteže tijekom menopauze, više o fitoterapiji i učincima ashwagandhe možete saznati ovdje.
Što učiniti ako žene s godinama počnu gubiti kosu?
Koji šampon žene trebaju koristiti protiv gubitka kose tijekom menopauze
Prije svega, žene koje pate od gubitka kose tijekom menopauze trebale bi se obratiti specijalistu dermatologije ili trihologije (fokus je na bolestima kose i vlasišta). Prvo je potrebno utvrditi točan uzrok problema s kosom da bi se mogli riješiti. U tu svrhu pregledava se vlasište, često se uzima uzorak krvi, a može se uzeti i uzorak kože. Odgovarajući šampon protiv gubitka kose u menopauzi treba utvrditi naknadno, što ovisi o vrsti i uzroku gubitka kose te stanju vlasišta. Primjer: žene sa suhim vlasištem imaju koristi od aktivacijskih, medicinskih terapijskih metoda i aktivirajućih šampona s aktivnim sastojcima kao što su: kofein, ulje ružmarina, ulje gingka i ulje sjemenki boražine.
Savjet uredništva: ružmarinovu vodicu za kosu možete napraviti i sami. Međutim, porazgovarajte sa svojim dermatologom rješava li to sredstvo vaš problem.
Pomažu li kućni lijekovi i biljni sastojci kod gubitka kose tijekom menopauze?
Iz medicinske perspektive kućni lijekovi se ne preporučuju kod gubitka kose tijekom menopauze, zato što ih nije lako dozirati. Osim toga, biljni i kućni lijekovi također mogu imati nuspojave. “Ne treba podcjenjivati moguće nuspojave. Zato izbjegavajte kućne lijekove protiv gubitka kose tijekom menopauze. Ako ih ipak želite koristiti, onda to treba činiti samo u dogovoru s liječnikom”, objašnjava dermatologinja Katharina Medek.
U kojoj mjeri prehrana može utjecati na gubitak kose tijekom menopauze
Prehrana igra veliku ulogu kada je u pitanju zdravlje kose. Prehrana bogata proteinima važna je za sve. Iskustvo je pokazalo da žene osobito u menopauzi često pate od manjka proteina. „Zato preporučujemo da pacijenti konzumiraju proteine, jer su važni za stvaranje kolagena. Kolagen je pogodan ne samo za kosu nego i za kožu”, ističe dermatologinja. Radi optimizacije prehrane tijekom menopauze, na jelovniku bi se trebale naći namirnice obogaćene proteinima, kao što su jaja, skuta, jogurt, sir, kao i nemasno meso i riba.
Što žene mogu učiniti, osobito ako u menopauzi imaju „slamnatu“ kosu?
Nakon određene dobi, razina estrogena kod žena opada. Zbog toga omjer hormona estrogena i testosterona postaje neuravnotežen. Estrogena je premalo, a testosterona previše. Veći sadržaj testosterona uzrokuje proizvodnju previše sebuma. Veća količina sebuma zauzvrat uzrokuje neuravnoteženost pH-vrijednosti vlasišta. Zbog toga je kosa masna, a vrhovi suhi ili "slamnati". “Nježni pilinzi i šamponi, posebno za vlasište, mogu pružiti olakšanje”, preporučuje dermatologinja u slučaju da imate „slamnatu“ kosu tijekom menopauze.
Što još može pomoći kod gubitka kose tijekom menopauze?
Gledajući iz medicinske perspektive, što još može pomoći u suzbijanju gubitka kose tijekom menopauze?
U posebnim slučajevima, hormonska nadomjesna terapija može biti korisna za gubitak kose tijekom menopauze. Međutim, dermatologinja to ipak ne preporučuje, jer hormoni mogu izazvati ozbiljne nuspojave. “Sada postoje i druge, vrlo učinkovite terapijske metode, tako da ne morate posezati za hormonima. Uključuju uzimanje posebnih lijekova. Međutim, moraju se pravilno dozirati i smiju se uzimati samo prema liječničkim uputama”, ističe dr. Katarina Medek.
Jesu li dodaci prehrani korisni protiv gubitka kose tijekom menopauze?
Dodaci prehrani ne pomažu kod aktivnog gubitka kose. Aktivno ispadanje kose može se utvrditi s pomoću takozvanog testa povlačenja kose. Ako možete lako iščupati pojedine vlasi iz vlasišta, test je pozitivan. “U tom slučaju treba pronaći uzrok gubitka kose i liječiti ga”, objašnjava dermatologica. Ako vam se kosa prorjeđuje i/ili ako se mijenja struktura kose, dodaci prehrani, na primjer, u obliku kapsula, mogu vam koristiti, jer tako tijelo dobiva više mikronutrijenata. Specijalisti za kosu mogu odgovoriti koji su dodaci prehrani ili kapsule učinkoviti za gubitak kose tijekom menopauze.
Koji je “najbolji lijek” protiv gubitka kose u menopauzi?
Najbolji i najučinkovitiji lijek protiv gubitka kose u menopauzi je prema riječima dr. Katharine Medek, kombinacija mezoterapije i PRP-terapije. Nadopunjuje je terapija biljnim matičnim stanicama. “Trebalo bi koristiti i serume za vlasište koji sadrže vitamin B3”, preporučuje dermatologinja, zato što, između ostalog, poboljšavaju prokrvljenost vlasišta i potiču zdrav rast kose.
- mezoterapija je minimalno invazivna procedura koja poboljšava vlastite procese regeneracije tijela.
- PRP-terapija (PRP je skraćenica za platelet-rich plasma) kolokvijalno se zove tretman autolognom krvlju i namijenjena je poticanju rasta kose.
- terapija biljnim matičnim stanicama djeluje stimulativno na kosu i rast kose.