Active Beauty
Zdravo stanovanje: 15 savjeta za blagostanje u vlastitom stanu

Healthy Living

Zdravo stanovanje: 15 savjeta za blagostanje u vlastitom stanu

Kuhajte, jedite i uživajte u zajedništvu u sigurnoj kuhinji

Prikladno posuđe

Kada su u pitanju tanjuri, šalice i sl., keramika, staklo i glina smatraju se posebno kompatibilnim. Tomu treba pridodati pribor za jelo bez nikla od nehrđajućeg čelika (koji je također prikladan za alergičare). Keramički pribor dobar je izbor i za kuhanje – riječ je o prirodnom proizvodu, otpornom na toplinu i jednostavnom za održavanje. A kada je riječ o loncima, tavama ili vatrostalnim posudama, najbolji izbor su modeli od lijevanog željeza. Premda su teški u ruci, otporni su na ogrebotine i dobro provode toplinu.

Efektivan sustav filtriranja

Toplina i proces isparavanja stvaraju vodenu paru koja sadrži masti, finu prašinu i aerosole. “Te se čestice mogu taložiti na površinama i, u najgorem slučaju, na njima se može stvoriti plijesan”, objašnjava Manuela Lanzinger iz “Sie Umweltberatung”. Kako biste to izbjegli, za vrijeme kuhanja trebali biste dobro provjetravati ili uključiti napu - ona filtrira masne pare iz zraka. Promjena filtra obično je potrebna jednom ili dva puta godišnje. Prije zamjene, filtar se može prati do osam puta u perilici posuđa (do 70 stupnjeva).

Osvježavajuće zelenilo

“Biljke poboljšavaju vlažnost i filtriraju prašinu iz zraka”, tvrdi biologinja Manuela Lanzinger. Biljke koje dobro podnose mješavinu vlage i topline, posebno su prikladne za kuhinju. To uključuje začinsko bilje (uključujući bosiljak, metvicu, peršin), aloe veru i sukulente. Kako bi biljke ostale lijepe kako bi optimizirale zrak, uvijek se treba pridržavati uputa za održavanje.

Higijenske potrepštine

Meso i ribu nikada ne smijete rezati na drvenoj površini jer bi se na njoj mogle nastaniti bakterije i klice. Umjesto toga koristite daske za rezanje od stakla ili bioplastike koje se mogu prati u perilici posuđa. Međutim, neklizeće drvo idealno je za rezanje kruha ili voća. “Jednostavno pranje ključno je za sve posuđe, s obzirom na to da u kuhinji radimo sa svim vrstama masti i hrane,” kaže Lanzinger.

Opušteno razmjenjivanje nježnosti i relaksacija u dnevnoj sobi

Zdravi materijali

Namještaj od punog drva regulira klimu u prostoriji upijajući i otpuštajući vlagu. Općenito govoreći o zdravom tekstilu, Manuela Lanzinger preporučuje da jastuci, tepisi ili pokrivači budu što je moguće čišći od otapala i drugih kemijskih tvari. Kod odabira odgovarajućih proizvoda za njegu, pouzdani su oni koji sadrže pečate kvalitete, austrijske Ecolabel ili Plavi anđeo”.

Odgovarajuće boje svjetla

Koji je najbolji način da prirodne izvore svjetlosti dopunite umjetnom rasvjetom? „Za optimalno osvjetljenje treba postojati nekoliko izvora svjetla koji se prema potrebi mogu uključiti“, objašnjava savjetnica za okoliš. "Uvijek biste trebali ostati u rasponu tople bijele svjetlosti između 2.700 i 3.000 kelvina." Međutim, za uredski kutak potrebna vam je neutralna bijela svjetlost – između 3.300 i 5.300 kelvina.

Prirodne podne obloge

Čim se različiti materijali trljaju ili odvoje jedan od drugoga, nastaje elektrostatički naboj. "Plastični proizvodi često uzrokuju povećanu elektrostatiku", ističe građevinski biolog i tehničar za mjerenje Armin Rebernig. Kako biste izbjegli te iznenađujuće trenutke, osobito je preporučljivo koristiti tepihe od prirodnih materijala - na primjer, prikladni su pamuk, vuna, sisal ili juta.

Manje električnih uređaja

Mnogo se raspravlja o tome koliko su koje vrste elektrosmoga opasne. Tehničar za mjerenje okoliša Armin Rebernig donosi jasne naputke za dnevni boravak: “Elektrosmog novijih televizora, tj. ravnih ekrana, jedva da utječe na vas jer ste obično na dovoljnoj udaljenosti od njih.” Općenito, preporučljivo je isključiti električne uređaje nakon korištenja jer oni čak i u stanju pripravnosti stvaraju elektrosmog i troše dragocjenu energiju.

Sve za ugodan i blagotvoran noćni mir

Relaksirajuće boje

Prigušene nijanse od plavo-zelene preko sive do boje cimeta i zemljanih tonova kao i pastelne boje smiruju i opuštaju. Čisto bijeli zidovi djeluju prilično sterilno i stoga ih uvijek treba kombinirati s drukčijim tonom ili šarenim ukrasima. Važna je i kvaliteta boje: „Najbolje je birati proizvode s austrijskom ekološkom oznakom. Moraju zadovoljiti stroge minimalne zahtjeve u pogledu ekološke i zdravstvene kompatibilnosti,” kaže Lanzinger. Usput, idealno je obnavljati sloj boje svakih pet godina.

Reducirani elektrosmog

Željeli biste sakriti zapetljane kablove ispod kreveta? Prema Arminu Rebernigu, to nije dobra ideja:

“Kablovi i uređaji, kao i noćne lampe ponekad mogu stvoriti značajan elektrosmog u području oko kreveta. Zato ih noću trebate isključiti iz struje. "Električne instalacije u području kreveta također mogu generirati emisije, a električni kablovi za utičnice i prekidače često su položeni u zidove u neposrednoj blizini." Preporučljivo je izmjeriti sigurnosni krug dometa u ovom slučaju, a na pametnim telefonima aktivirajte način letenja.

Dovoljno prozračivanja

Nakon buđenja spavaću sobu treba dovoljno prozračiti. “Kreveti i posteljina trebali bi se moći prozračiti tijekom dana. Stoga ne prekrivajte madrace odmah ujutro", ističe konzultant za okoliš Lanzinger i dodaje: "Provjetravanjem posteljine svaki dan na suncu ili hladnoći ubijaju se grinje. Kada su temperature ispod nule, ako je moguće, ostavite da se posteljina, madraci i tepisi smrzavaju. Plišane životinje također se mogu staviti u zamrzivač preko noći.”

Regulirajuća posteljina

Prozračni prirodni materijali poput pamuka, lana ili vune pripadaju spavaćoj sobi. Pri kupnji posteljine stručnjak za okoliš preporučuje da se usredotočite na sljedeće kriterije kvalitete: „Oznake kvalitete kao što su GOTS, Responsible Wool Standard i Austrian Ecolabel označavaju proizvode ekološke proizvodnje ili poštene trgovine“. Što se tiče posteljine, potrebne su vam deke koje upijaju vlagu, poput deka, pokrivača od prirodnih materijala ili biljnih vlakana.

U kupaonici se osjećati kao u kućnom spa centru

Tekstil organske kvalitete

Ručnici, ogrtači za kupanje, krpe za pranje i perive podne prostirke od certificiranog organskog pamuka ugodni su za kožu i higijenski su suputnici u kupaonici. “Treba ih prati ekološki prihvatljivim deterdžentima – bez omekšivača”, ističe biologinja Manuela Lanzinger. "koji ne samo da zagađuju okoliš, nego također smanjuju sposobnost upijanja jer ostavljaju tanak sloj na tekstilu."

Puno svježeg zraka

Kako bi kupaonica ostala bez plijesni unatoč vlazi u prostoriji, potrebno ju je redovito provjetravati. “Unakrsna ili udarna ventilacija sa širom otvorenim prozorom djeluje vrlo učinkovito. Ako je u kupaonicu ugrađen ispušni ventilator, trebao bi raditi četvrt sata nakon tuširanja. Suhim brisanjem tuš-kabine i pločica uklanja se dodatna vlaga i smanjuje opasnost od plijesni”, ističe savjetnica za okoliš. Ako se plijesan ipak pojavi, uklonite je alkoholom ili octom.

Prirodni proizvodi za njegu

“U kupaonici se sve vrti oko proizvoda koji dospijevaju na vašu kožu. Najbolji izbor za zdravlje i okoliš su proizvodi s prirodnim sastojcima. Pouzdani pečati kvalitete uključuju: Ecolabel, Austria Bio Garantie ili Natrue. U usporedbi s klasičnom kozmetikom, ne koriste se sintetičke boje, mirisi i konzervansi. Ako želite uštedjeti plastiku kada je u pitanju osobna njega, najbolje je kupovati čvrste proizvode, odnosno dobri stari sapun umjesto gela za tuširanje", ističe stručnjakinja za okoliš. Savjet: dm se također oslanja na spomenute pečate – i još ponešto!

Mag. Manuela Lanzinger je biologinja, podupire razne obrazovne projekte i radi kao stručni savjetnik za zelene površine i vrtove u “Die Umweltberatung” u Beču. https://www.umweltberatung.at/wohnen

Dipl. ing. Armin Rebernig ima više od 15 godina iskustva u mjerenju štetnih utjecaja na okoliš u životnim prostorima, radnim mjestima i na gradilištima. https://www.bau-biologie.at/