Active Beauty
Recepti za bezglutenske božićne kekse: uspješno ispecite linzere, mak-roščiće i medenjake
Tekst: Tanja Gruber

Božić bez pšenice

Recepti za bezglutenske božićne kekse: uspješno ispecite linzere, mak-roščiće i medenjake

Tanja Gruber kuha i peče jela bez glutena više od 20 godina. Međutim, nakon što joj je dijagnosticirana celijakija, prošla je dug put dok nije uspjela pripremiti sve svoje omiljene recepte iz djetinjstva, a da pritom nije koristila pšenicu, raž ili ječam. Sada postoji nekoliko stotina ideja za recepte, od slatkih do slanih, u njezinoj online kuharici bez glutena. Preporučila nam je svoje omiljene recepte iz njezine kuharice “Moji bezglutenski božićni kolačići”.

U njoj uspješna autorica govori o svojim počecima u bezglutenskom pečenju kolača: “Moj prvi božićni tanjur s kolačićima bez glutena bezokusan i kao da nije napravljen s ljubavlju.” Budući da je bila strastvena kuharica kolača iz hobija, nije htjela tako brzo odustati.

“S vremenom su početnički kolačići s mrvicama postali nevjerojatna okusa i, u pravom smislu te riječi, održive delicije.” Razgovarali smo s njom o najboljim savjetima i trikovima za pripremu božićnih kolačića bez glutena.

Imate li savjete za početnike u pripremi bezglutenskih božićnih kolačića?

Korištenje provjerenih božićnih recepata i u njima navedenih vrsta bezglutenskog brašna i vezivnih namirnica od presudne su važnosti za postizanje izvrsnih rezultata pečenja. Ako ste novi u božićnom pečenju bez glutena, možete koristiti razne recepte koji prirodno ne sadrže brašno. Mnogi recepti za medenjake i makrone tradicionalno se pripremaju bez brašna. Kada radite makrone, ne zaboravite koristiti bezglutenske napolitanke.

Sada sami pripremate svoju mješavinu brašna. Što morate uzeti u obzir kod pečenja bez glutena?

Kod pečenja kolača bez glutena vrlo je važno da se sastojci dodaju točno prema receptu, odnosno da se pravilno važu ili mjere. Promjena sastojaka uvijek rezultira drukčijim, ne uvijek ukusnim ili stabilnim pečenim proizvodom.

Postoji li nešto što se nikako ne može postići zu uporabu bezglutenskog brašna? Što trebate izbjegavati?

Srećom, lisnato tijesto se rijetko nađe u božićnim kolačima. Čak i nakon godina testiranja, lisnato tijesto u verziji bez glutena ne ponaša se dobro.

Što je s mljevenih orašastim plodovima, marcipanom, čokoladom itd.? Na što treba obratiti posebnu pozornost kod pripreme bezglutenskih božićnih kolačića, a što ne treba koristiti?

Orašasti plodovi sadrže visok udio masti i stoga se ne melju u konvencionalnim mlinovima. U ovom slučaju općenito nije moguća kontaminacija glutenom. Gluten se ne smije “sakriti” ni iza jednog sastojka. Kod prerađenih proizvoda kao što su marcipan i čokolada uvijek trebate provjeriti popis sastojaka kako biste provjerili ne sadrže li doista gluten.

Mala kuhinjska abeceda za izradu bezglutenskih božićnih kolačića :

Na što morate posebno pripaziti u bezglutenskoj kuhinji?


Od prhkog tijesta rade se razni božićni kolači bez glutena. Kako bi kolačići od prhkog tijesta bez glutena bili dobri i zadržali svoj oblik, sastojak za pečenje, ksantan-guma, iznimno je koristan proizvod. To znači da se tijesto može lako obraditi, a gotovi kolačići bez napora ukrasiti.

Za kolačiće je potrebno izdvojiti vrijeme! Kako bi bezglutenski kolačići od prhkog tijesta razvili puni okus, potrebno ih je čuvati u limenoj posudi dobra četiri tjedna. Za to vrijeme razvije se fina, mrvičasta tekstura i kolačići ispadnu iznimno ukusni.

Recepti :

Bezglutenski linzeri

Za otprilike 40 komada

Za tijesto:

  • 250 g bezglutenske mješavine svijetlog brašna
  • 150 g maslaca ili 140 g veganskog margarina
  • 80 g šećera u prahu
  • 30 g mljevenih badema
  • 1 pakiranje vanilin-šećera
  • 1 jaje
  • 1 žumanjak
  • 1 žličica ksantan-gume

Za punjenje i dekoraciju:

  • 200 g džema od malina ili ribiza
  • šećer u prahu za posipanje

Priprema

  1. 1. Maslac, šećer u prahu i vanilin-šećer izradite ručnim mikserom dok tijesto ne postane kremasto. U smjesu s maslacem dodajte jaje i žumanjak i promiješajte. Pomiješajte brašno, ksantan-gumu i bademe te umiješajte u smjesu.

    2. Tijesto zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na 1-2 sata.

    3. Zatim tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj radnoj površini na oko 3 mm i izdubite kružne keksiće. Po sredini polovice keksića izdubite male zvjezdice, srca ili krugove i poredajte ih u lim obložen papirom za pečenje.

    4. Sve keksiće pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 175 °C 10-12 minuta dok ne porumene. Netom što se izvade iz pećnice, keksići će biti vrlo mekani, stoga ih pažljivo, zajedno s papirom za pečenje izvadite na radnu površinu i ostavite da se potpuno ohlade.

    5. Na svaki keksić bez izdubljenog ornamenta namažite malo pekmeza pa ih preklopite keksićem s izdubljenim ornamentom.

    6. Gotove keksiće pospite šećerom u prahu i spremite u kutiju za kekse.

Bezglutenski mak-roščići

Za otprilike 80 komada

Za tijesto:

  • 280 g bezglutenske mješavine svijetlog brašna
  • 200 g maslaca, mekog ili 180 g veganskog margarina
  • 130 g mljevenog maka
  • 100g šećera u prahu
  • 2 jajeta
  • 1 pakiranje vanilin-šećera
  • 1 žličica ksantan gume
  • ½ žličice limunove korice
  • 1 prstohvat soli

Za dekoraciju:

  • 200 g bezglutenske kuverture od bijele čokolade

Priprema

  1. 1. Dodajte sve suhe sastojke u zdjelu za miješanje i promiješajte. Smjesi s brašnom dodajte maslac i jaja te sve zamijesite u glatko tijesto.

    2. Tijesto prepolovite, svaku polovicu oblikujte u valjak promjera 2 cm i zamotajte u prozirnu foliju. Tijesto za roščiće stavite u hladnjak na najmanje 2 sata, a najbolje preko noći.

    3. Od tijesta izrežite komadiće i oblikujte ih u polumjesece. Stavite ih na lim obložen papirom za pečenje. Tijesto je dovoljno za tri lima.

    4. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 °C 10-12 minuta dok ne posvijetle. Pažljivo izvadite roščiće na papiru za pečenje i ostavite da se potpuno ohlade. Roščići su vrlo mekani netom nakon pečenja.

    5. Kuverturu otopiti u vodenoj kupelji. Uranjajte u nju vrhove roščića i ostavite da se osuše. Stavite roščiće u staklenku za kekse.

Bezglutenska kućica od medenjaka

Za veliku kuću

Za tijesto:

  • 330 g bezglutenske mješavine svijetlog brašna
  • 150 g tekućeg meda
  • 100 g + 2 žlice šećera
  • 2 žumanjka
  • 1 jaje
  • 1 ½ žličica nezaslađenog kakaa u prahu
  • 1 ½ žličica začina za medenjake (pogledajte savjet)
  • 1 žličica ksantan-gume
  • 1 žličica praška za pecivo

Za dekoraciju:

  • 2 bjelanjka
  • 450-500 g šećera u prahu (napomena: količina ovisi o veličini jajeta. Cilj je napraviti gusto i dimenzionalno stabilno “ljepilo od šećera u prahu”.)
  • Bezglutenska dekoracija: čokoladne leće, šećerni posip, štapići od bombona, voćni gumeni medvjedići, pereci, mini kolačići od prhkog tijesta itd.
  • šećer u prahu za posipanje

Priprema

  1. 1. Zagrijte med, 100 g šećera i 2 žlice vode neprestano miješajući dok se svi sastojci ne otope. Pustite da se smjesa ohladi oko 10 minuta.

    2. Žumanjak, jaje i 2 žlice šećera pjenasto umutiti ručnim mikserom. Potom dodajte smjesu meda.

    3. Pomiješajte brašno, kakao prah, začin za medenjake, ksantan-gumu i prašak za pecivo te dodajte u smjesu jaja i meda. Zamijesite glatko tijesto, stavite ga na pobrašnjenu radnu površinu i kratko premijesite rukama.

    4. Tijesto razvaljajte na izrezanom papiru za pečenje prikladnom za lim dimenzija 30 x 40 cm. Stavite na lim obložen papirom za pečenje i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 175°C oko 20 minuta. Ostaviti da se ohladi.

    5. Izrežite ploče: 2 pravokutnika, svaki otprilike 10 x 15 cm, i 2 jednaka trokuta visine oko 13 cm i stranica oko 15 cm. Na jednom od trokuta izrežite mala vrata. Od preostalih dijelova izrežite božićna drvca.

    6. Kućicu od medenjaka sastavite čačkalicama i stavite na tanjur za torte.

    7. Pripremite glazuru: bjelanjke istucite u čvrsti snijeg, pospite šećerom u prahu i tucite mikserom dok ne postane čvrst snijeg. Zatim ulijte glazuru u vrećicu za zamrzavanje i odrežite mali kut vrećice.

    8. Glazuru valovito nanesite duž krova kućice od medenjaka.

    9. Ukrasite drvca od medenjaka šlagom i glazurom ih pričvrstite uz kuću. Na kraju pospite cijelu kućicu od medenjaka i drvca šećerom u prahu.

    Savjet za dekoraciju: kućicu od medenjaka možete ukrasiti i perecima i srcima po želji.


Buchtipp:

Meine glutenfreie Weihnachtsbäckerei
Tanja Gruber
Verlag: Kneipp Verlag

Fürs Knusperhäuschen

"Glutenfreie Salinis Brezeln" von Schär

Jetzt im dm Online Shop kaufen

Schokokugerl ohne Gluten und Palmöl

"Glutenfreie Delishios Knusperkugeln" von Schär

Jetzt im dm Online Shop kaufen

Nicht nur auf dem Lebkuchenhaus lecker

"Glutenfreie Butterkekse" von Poensgen

Jetzt im dm Online Shop kaufen

Glutenfreie Fruchtgummis

"Fruchtgummi Apfel-Himbeere mit Reispops" von Freche Freunde

Jetzt im dm Online Shop kaufen