U suglasju
Plivanje s mjesečnicom: što kaže ginekologinja
Napokon uživamo u ljetu. Dugo se veselite odmoru koji uključuje kupanje u jezeru ili moru i onda se dogodi da baš na godišnjem odmoru dobijete mjesečnicu. Naša ginekologica dr. Eva Lunzer-Mühl objašnjava sve što trebate znati o plivanju s mjesečnicom.
Sadržaj
- 1. Može li se ići na plivanje tijekom mjesečnice?
- 2. Koji su higijenski proizvodi prikladni za kupanje tijekom mjesečnice - i na što morate obratiti pozornost pri njihovom korištenju?
- 3. Možete li plivati bez tampona tijekom mjesečnice?
- 4. Zaustavlja li voda mjesečnicu?
- 5. Postoji li opasnost od infekcije ako idete na plivanje s mjesečnicom?
- 6. Morate li paziti na kvalitetu vode kada plivate tijekom mjesečnice?
- Sljedeće proizvode za plivanje tijekom mjesečnice potražite u dm-u:
- Pouzdana zaštita
- Prikladno za sport i plivanje
- Ugodan komfor pri nošenju
1. Može li se ići na plivanje tijekom mjesečnice?
U principu, tijekom mjesečnice ne morate izbjegavati plivanje. Tamponi ili menstrualne čašice skupljaju krv u vagini. Tampone treba mijenjati nakon svakog kupanja kako bi se smanjio rizik od infekcije i iskoristila njihova puna sposobnost upijanja.
2. Koji su higijenski proizvodi prikladni za kupanje tijekom mjesečnice - i na što morate obratiti pozornost pri njihovom korištenju?
Posebni tamponi za plivanje prekriveni su slojem vazelinske masti i stoga su vodootporni. Osobito su prikladni za trudnice i žene koje su sklone čestim vaginalnim infekcijama (vaginalne gljivice i bakterijske vaginoze), jer također smanjuju prodiranje bakterija.
Menstrualni diskovi ili menstrualne čašice postavljaju se izravno na ulazu u maternicu. Zbog vakuuma koji nastaje, lokalno su fiksirani i izravno skupljaju krv koja izlazi iz maternice.
Menstrualno rublje prikladno je za opušten boravak na plaži, a ne za korištenje u vodi. U potonjem slučaju puni se vodom pa ne može apsorbirati menstrualnu krv.
Higijenski ulošci također nisu prikladni za plivanje, jer postanu zasićeni vodom i više nemaju sposobnost upijanja menstrualne krvi.
3. Možete li plivati bez tampona tijekom mjesečnice?
U principu, može se plivati bez tampona ili sličnog proizvoda tijekom mjesečnice, što je vjerojatno više higijenski problem. Tijekom cijelog razdoblja mjesečnice žena izgubi oko 80 ml krvi, pa je učinak razrjeđivanja u vodi, posebice u jezeru ili moru, toliki da se krv koja izlazi najčešće i ne vidi.
Savjet: više osnovnih informacija o mjesečnici možete pronaći na dm.hr.
4. Zaustavlja li voda mjesečnicu?
Ne, mjesečnice ne prestaju u vodi. Međutim, ekstremne temperaturne oscilacije (na primjer, u hladnoj vodi) mogu utjecati na cirkulaciju, jer se krvne žile skupljaju, što znači da se protok krvi može nakratko smanjiti.
5. Postoji li opasnost od infekcije ako idete na plivanje s mjesečnicom?
Plivanje tijekom mjesečnice samo po sebi ne povećava rizik od infekcije, osobito u morskoj ili vodi u kojoj ima klora. Međutim, osjetljive žene imaju česte vaginalne infekcije ili infekcije mokraćnog mjehura. Stoga je preporučljivo uvijek se tuširati odmah nakon kupanja te promijeniti tampone i vlažne kupaće kostime.
6. Morate li paziti na kvalitetu vode kada plivate tijekom mjesečnice?
Klorirana voda smanjuje opterećenje klicama, jer su bakterije i klice osjetljive na kemijski učinak. Međutim, kod osjetljivih žena to može dovesti do iritacija kože i sluznice. Osim toga, tako se ubija i dobra vaginalna flora pa se narušava i kisela pH-vrijednost vagine. Istovremeno se razmnožavaju gljivice i drugi patogeni. Kako bi se to spriječilo, postoje tamponi za plivanje s masnim premazom koji sprečavaju prodiranje klorirane vode. Inače, ako ste skloni osjetljivoj vaginalnoj flori, profilaktička uporaba kapsula mliječne kiseline prije i poslije plivanja može imati potporni učinak.
Morska voda ima dezinfekcijski učinak zbog visokog udjela soli. Ima i regenerirajući učinak na vaginalni okoliš.
Bakterije se mogu brže razmnožavati u toploj jezerskoj vodi, termalnoj vodi ili vrtlozima. Žene koje često imaju vaginalne infekcije, trebale bi ih izbjegavati, osobito tijekom mjesečnice. Budući da je grlić maternice blago otvoren tijekom mjesečnice, bakterije lakše mogu ući u trbušnu šupljinu.