Balayage: što stručnjaci kažu o ovoj popularnoj tehnici bojenja kose?
Balayage se etablirao kao jedna od najpopularnijih tehnika bojenja kose. Bez obzira na to imate li kovrčavu ili ravnu kosu, plavu, smeđu ili crvenu, ako želite osvježiti svoju prirodnu boju, balayage je pravo rješenje za vas. Stručnjaci iz dm frizerskog studija odgovaraju na najvažnija pitanja.
Sadržaj
- Balayage: 7 pitanja i odgovora o popularnoj tehnici bojenja kose
- 1. Koja je razlika između ombréa i balayagea?
- 2. Može li se balayage primijeniti na svim bojama kose?
- 3. Za kakvu kosu je ova tehnika najprikladnija?
- 4. Koliko dugo se pramenovi održavaju?
- 5. Koliko vremena moram planirati za frizera?
- 6. Kako njegovati kosu da bi balayage ostao postojan?
- 7. Možemo li i sami bojiti kosu kako bismo dobili balayage-look?
Susanne Forobosko i Helmut Maier treneri su kvalitete u dm frizerskom studiju. Za ACTIVE BEAUTY odgovorili su na najvažnija pitanja o tehnici bojenja kose balayage.
Balayage: 7 pitanja i odgovora o popularnoj tehnici bojenja kose
1. Koja je razlika između ombréa i balayagea?
“Pojam ombré-look dolazi od francuske riječi ‘ombré’ i znači ‘osjenčan’”, objašnjava Susanne Forobosko, trenerica kvalitete u dm frizerskom studiju. “Look je kreiran stupnjevanjem boje, od tamnih korijena do svijetlih tonova na dužini i vrhovima. Kreira se primjenom različitih kontrastnih efekata i boja. „Odlično je to što količina kontrasta boja nije strogo definirana. U većini slučajeva možete slobodno birati boju, od tamne do svijetle. Važno je napomenuti da se mora postići stupnjevit, mekan prijelaz između boja i da se po sredini dužine kose taj prijelaz ne smije vidjeti. Budući da korijeni kod tehnike ombré ostaju tamni, boju na tom dijelu potrebno je osvježavati u rjeđim intervalima, a sama tehnika zahvalna je za gotovo sve boje kose. Nježni ombré ili sombré naglašeno je nježan prijelaz između dvije boje i prilagođava se prirodnoj boji kose.
“Balayage dolazi iz francuskog i znači ‘brisanje’ – upravo tako i funkcionira ova tehnika bojenja kose”, opisuje stručnjakinja. “Boja se četkom slobodno nanosi na pramenove kose koji nerijetko variraju u širini i opsegu.” Rezultat je vrlo mekan i prirodan, bez ikakvih vidljivih korijena. Ne posvjetljuje se sva kosa i vrhovi, nego se svijetljenjem ističu samo pojedinačni pramenovi. Prednost ova tehnika donosimo svima koji ne žele prečesto mijenjati boju. “Za stiliste, to je tehnika bojanja bez koje ne možete zamisliti život. Ovaj trend bojenja kose će se zadržati”, kaže Forobosko.
Američka influencerica Sofia Richie Grainge kombinira svoje balayage odsjaje s money pieceom (odsjaji koji ističu okvir lica).
Balayage dužini kose glumice Margot Robbie daje jednu novu dimenziju.
2. Može li se balayage primijeniti na svim bojama kose?
Da, ali uvijek je preporučljivo zadržati skladnu kombinaciju boja. To znači da treba miješati ili samo tople ili samo hladne tonove. Tamnim tipovima kombinacija tople smeđe s nijansama karamele ili zlatne osigurava prirodan look. Hladniji plavi tonovi prikladni su za žene sa svijetlim tenom i plavim očima – u ovom slučaju tehnika balayage donosi dašak svježine u kosu. Nijanse crvene kose također izgledaju izuzetno cool u ovo tehnici bojenja.
3. Za kakvu kosu je ova tehnika najprikladnija?
Najljepši efekti postižu se primjenom tehnike balayage na dugoj kosi. Rezultat je savršeno skladan, osobito kada se kombinira s prirodnim neobaveznim uvojcima kakvi se stvaraju na plaži, jer se različite boje mogu prelijevati jedna u drugu. No balayage je efektan i u kombinaciji s dužim bobom. S druge strane, ovakva tehnika bojanja kose manje je prikladna za kratku kosu. Razlog: "Nema dovoljno prostora za različit način bojenja pramenova, što znači da se lako može postići neujednačen rezultat", kaže Helmut Maier, trener kvalitete.
4. Koliko dugo se pramenovi održavaju?
Pramenovi se obično postavljaju nekoliko centimetara ispod korijena kose, što znači da i nakon nekoliko mjeseci izgledaju prirodno. No sada postoje i tehnike, zahvaljujući kojima se pramenovi izvlače gotovo iz korijena. Kod takvih tehnika izrast može i ranije ometati ukupan dojam. No isto tako sve ovisi o tome koliko ste sličnu boju nanosili u odnosu na svoju prirodnu koju kose.
Savjet: u dm frizerskim studijima moguće je bojati samo izrast tehnikom balayage, zahvaljujući čemu se kosa po dužini štiti od oštećenja.
5. Koliko vremena moram planirati za frizera?
To uvijek ovisi o duljini, strukturi, gustoći i stupnju posvjetljivanja kose. Uglavnom, trebali biste planirati najmanje tri sata, jer kosu u svakom slučaju treba posvijetliti. Tek potom počinje kombinatorika bojenja i nijansiranja, što iziskuje vrijeme.
Savjet: ponudu tehnika bojenja kose u dm frizerskom studiju potražite pod „Paintings“
6. Kako njegovati kosu da bi balayage ostao postojan?
“Kao i kod svakog bojenja, važno je koristiti proizvode za njegu koji su prilagođeni vašoj kosi i boji”, objašnjava Forobosko. “Posebni obnavljajući šamponi i regeneratori za izbijeljenu i oštećenu kosu osiguravaju izgradnju strukture kose te hidriraju kosu. Šamponi za njegu boje i regeneratori za obojenu kosu osiguravaju da boja kose ne izblijedi tako brzo i da ostane sjajna." Ako želite da boja kose ostane živa, postoje posebne maske za kosu s pigmentima u boji koje ne samo da vlaže i obnavljaju kosu, nego potpuno osvježavaju boju. “Ovisno o boji, možete je personalizirati kod svog frizera. Što se tiče boja, nema ograničenja...od hladne plave preko pješčano plave, od bakrene do crvene U dm frizerskom studiju koristimo Chroma ID iz Schwarzkopf Professionala", preporučuje Forobosko.
Savjet: proizvode za sjaj i Chroma ID možete kupiti ovdje!
7. Možemo li i sami bojiti kosu kako bismo dobili balayage-look?
Ovu tehniku slobodnog nanošenja boje lijepo mogu implementirati samo stručnjaci za koloriranje. Znanje je potrebno čak i pri samoj pripremi proizvoda za bojenje, koji se obično miješaju s glinom za odgovarajuću konzistenciju. Zatim su važni veličini kista, tehnika nanošenja, vrijeme držanja boje i još puno toga. Za savršen rezultat balayagea, posao bi trebao obaviti samo profesionalac!