Okidačke točke: Riješite se bolova
Ramena su Vam bolna, vrat je napet ili Vas ruka neprestano boli? Možda je uzrok u jednoj okidačkoj točki! I nju biste obavezno trebali liječiti.
Napeti vrat, bolovi u ruci ili leđima tipični su bolovi za odrasle. Posebno osobe koje puno i dugo moraju sjediti pred računalom se mogu prepoznati u ovome. No, što mnogi ne znaju: Okidač bolova – okidačka točka – često se nalazi sasvim negdje drugdje. Razgovarali smo s fizioterapeutom Peterom Stefanichom-Engelom o tome što su okidačke točke, kako ih se liječi i što sami možete učiniti protiv toga.
Okidačke točke: Sve što morate znati o tome
-
Što je okidačka točka?
Okidačka točka je mjesto na kojem se mišić više ne može opustiti. Na tom mjestu više ne cirkulira krv, a ne dopremaju se više ni hranjive tvari i kisik. Jedna jedina okidačka točka velika je tek poput jednog kompleksa mišićnih vlakana, dakle, otprilike jedan mikrometar. No, bolovi koje takozvane miofascijalne okidačke točke mogu prenositi u mišiću često su veliki. Mogu se pojaviti u različitim regijama: „Okidačka točka u ramenu, primjerice, često isijava u ruku, a okidačka točka u stražnjici u nogu i stopalo“, objašnjava fizioterapeut.
-
Gdje se najčešće pojavljuju?
Prema stručnjaku ovisi o tome koje mišiće najčešće napinjete: „Ako redovito radite u uredu i krivo pozicionirate miš, u jednom ćete trenutku imati problem u infraspinatusu, jednom mišiću u lopatici. Sportaši, pak, često imaju okidačke točke u području stražnjice.“
-
Kako nastaju okidačke točke?
Točke u mišiću koje mogu odašiljati bol na druga mjesta u tijelu mogu imati više uzroka. Međutim, fizioterapeut Stefanich-Engel govori da su glavni uzrok:
- Nezgode, primjerice padovi kod kojih se moramo osloniti i traume podizanja tereta – dakle, dizanje puno toga na pogrešan način – kod kojih prenaprezanje u mišiću dovodi do toga da se on skupi i više ne opušta.
- Preopterećenje: i to ne samo fizičko prekomjerno naprezanje, nego i psihičko. Jer naša duša igra važnu ulogu kod okidačkih točki – stres i brige povećavaju napetost u tijelu. „Ako to predugo potraje, tijelo će reći: Ne mogu se više dovoljno opskrbljivati kisikom.“ Posljedica: povećana generalna napetost zbog koje mogu nastati okidačke točke.
-
Kako se liječe?
S obzirom da su okidačke točke tako sićušne, vrlo ih je teško pronaći. Zbog toga ih fizioterapeut ili osteopat rijetko može u samo jednom tretmanu rastvoriti. „Najvažnije načelo kod fizioterapeutskog tretmana: Stvori cirkulaciju!“ To znači: pritiskanje, masiranje, kružni pokreti, čaše za cupping, infracrvene zrake, terapija ultrazvukom, udarni valovi ili masažni valjak. Posebno dobro s gledišta stručnjaka funkcionira posebna akupunkturna tehnika, takozvani dry needling.
-
Mogu li sam/a liječiti okidačke točke?
Mnoge osobe kod bolova u mišićima ili zglobovima instinktivno posežu za izvorima topline poput termofora, grijaćih flastera itd. No, kod okidačkih točki toplina samo uvjetno pomaže. Jer toplina ne dopire u dublje slojeve kože. „Samo kod okidačkih točki u vratu – gdje je koža tanja – može pomoći infracrvena svjetiljka“, govori stručnjak.
Za druga mjesta savjetuje: „Pritisnite koliko god možete i izdržite – palce, komadićem drva, masažnim valjkom ili nekim drugim predmetom koji vrši točkasti pritisak.“ Međutim, važno je pravilno doziranje terapije: Ne tretirajte jedno mjesto svaki dan, inače će patiti pogranične žile i živci. Stoga uvijek ostavite tri dana između pojedinačnih tretmana.
-
Kako tijelo reagira na neliječene okidačke točke?
Jedna jedina okidačka točka može, ako je se ne liječi, itekako dovesti do dalekosežnih fizičkih promjena. U medicini se tada govori o sindromu miofascijalne boli. Bolovi u tom slučaju nisu jedine posljedice jer terapeut Stefanich-Engel kao dugotrajne posljedice poznaje:
- Mišićna slabost u pogođenom području.
- Ograničena pokretljivost, primjerice ramena.
- U određenim okolnostima može doći do zakazivanja regulacije topline i hladnoće ruku – kada se na jednoj ruci brže znojimo ili smrzavamo.
- Posljedica mogu biti koordinacijske smetnje kada zbog dugo neliječene okidačke točke u stražnjici nastane poremećaj percepcije dubine – tada češće zapinjemo nogama.
-
Koja je prevencija za nastanak okidačkih točki?
Pad ćete teško moći spriječiti. Ali zato itekako preopterećenje i to na sljedeći način:
- Pravilna njega mišića je prevencija za nastanak okidačkih točki. Sport i kretanje trebali bi obuhvaćati odn. trenirati sljedeće komponente: kondicija, opskrba kisikom na svježem zraku, vježbe snage i istezanje. „To osigurava optimalan rad metabolizma u mišićima.“ Prikladno sportovi su: joga, pilates, CrossFit.
- Vodite računa o zdravoj i uravnoteženoj prehrani.
- K tome izbjegavajte (koliko je moguće) psihičke faktore zbog kojih ste trenutno pod stresom.
- Rasteretite svoja ramena! Uredska stolica i stol trebali bi biti ergonomski dobro podešeni. I miš treba biti smješten ravno ispred tijela – dakle, tamo gdje se na prijenosnom računalu nalazi dodirna ploča.