Active Beauty
Donošenje odluka: Koraci do uspjeha!
Tekst: Antonia Wemer

Da? Ne? Možda?

Donošenje odluka: Koraci do uspjeha!

Trebaju li Vam ponekad dani, tjedni ili čak mjeseci da donesete odluku o nečemu? Bez brige: Niste jedina kojoj je tako. Ipak živimo u vremenu u kojemu je mogućnost izbora zahvaljujući internetu i globalizaciji postala gotovo beskonačna. K tome dolazi i činjenica da imamo veću slobodu prilikom izbora zanimanja nego prethodne generacije. Osim toga se možemo odlučiti na bezbroj stilova života, izabrati među milijun potencijalnih partnera i u svakom trenutku se preseliti u neku drugu zemlju. Nije ni čudo da nam nekad teško pada odlučiti se za jednu mogućnost. Koristimo algoritme kao pomoć, izrađujemo liste s prednostima i nedostacima, u društvenim medijima pitamo prijatelje za njihovo mišljenje – i na kraju sve ipak ostane na „ne znam još“. Drugim riječima: Odgađamo donošenje odluke.

Donošenje odluka – izazov za žene

Posebno se za žene govori da im često nedostaje odlučnost. Prema određenim studijama postupamo opreznije, kooperativnije i donosimo odluku tek kada smo odvagnuli više od samo vlastitih interesa. Muškarci, kako su znanstvenici utvrdili, puno više vole donositi odluke. Manje se naprežu, ne razmišljaju previše o tome je li odabrana opcija ona prava – i rjeđe se osjećaju preopterećeni količinom odluka. Je li potonje možda zbog toga što u obiteljskoj svakodnevici rjeđe moraju zadavati ton? Ipak su žene često jedine koje odlučuju kada je pitanje o potrazi za stanom. A tako i kod pitanja oko uređenja, kod rezervacija godišnjeg odmora ili biranja dječjeg vrtića čini se da je odgovornost često u rukama žena.

Kada žene donose odluku, često se kasnije ispričavaju

U mnogim slučajevima odlučujemo intuitivno. Točnije: 62 posto. Usporedbe radi: Samo 52 posto muškaraca dopušta da ih vodi intuicija. I još je jedna uočljiva razlika: Žene su sklonije tome da detaljno objašnjavaju svoje odluke. „Iznosimo objašnjenja za osobno motivirane ili izvana utjecane odluke – i to počinje s otkazivanjem večere, a završava odgojem djece ili načinom kako vodimo sastanak“, piše njemačko-izraelska kolumnistica Linda Rachel Sabiers na portalu Zeit Online. Iza toga pretpostavlja zabrinutost da ćemo biti percipirani kao egoistični i postčinjenični, te nas upozorava da tako umanjujemo vlastito mišljenje: „Kod sebe primjećujem da se objašnjenja bez vidljivog prijelaza pretvaraju u opravdanja čim se zapletem u previše ‘zato što’ rečenica.“

Donijeti odluke – i stajati iza njih. Kako to funkcionira?

Da? Ne? Možda? Sljedeći savjeti pomoći će Vam u donošenju odluka.

Objašnjenja da – ali unaprijed

Bihevioralni dizajner Alexis Johann u ženskoj želji za obrazlaganjem vlastitog izbora vidi i izraz osjeta za stvarnost. Žene su sklone tome da stvari realističnije promatraju. Posljedica: Želimo moguće rizike, koje odluke donose sa sobom, drugima učiniti transparentnijima i vidljivijima. „To drugi između ostalog percipiraju kao oklijevajuće te manje hrabro i odlučno ponašanje“, govori Johann. Njegov savjet: Umjesto da kasnije nalazite opravdanja za svoje odluke, radije ta vlastita promišljanja iznesite već unaprijed. „Kada drugima izričito spomenete prednosti i nedostatke jedne i druge opcije – dakle, ne vagate u tišini moguće prepreke –, onda se navodna slabost, veća realnost, u vanjskoj percepciji pretvara u jaku stranu. Tada će Vas doživljavati kao nadmeno, strukturirano, usmjereno prema rezultatu i spremnom za dijalog.“

Promjena perspektive

Johann savjetuje ženama, kojima teško padaju jasne odluke, promatrati stvari i s drugog aspekta. Jer: „Određena pretjerana samouvjerenost – ili hrabrost – u životu će Vam pomoći i u isprobavanju novih stvari.“ Jedna jednostavna metoda kako to možete vježbati je promjena perspektive. Postavite si pitanje: Kako bi neka druga osoba donijela tu odluku?

Slijediti vlastitu intuiciju

I percepcija samoga sebe igra određenu ulogu: Linda Rachel Sabiers svojim je razmišljanjima došla do rezultata da bi žene trebale više cijeniti svoja mišljenja. Ona je uvjerena u to da se isplati aktivno raditi na tome da se suspregnete od objašnjavanja – i da društvo naučite da su intuicija i Vaša forma tog dana jednako vrijedni osjećaji za neku donesenu odluku.

Naučite reći ‘ne’

Kada više cijenite sebe kao osobu, onda to može rezultirati i s manje posla oko donošenja odluka. Psihologinja Kathleen Vohs u pokusima je otkrila da nas donošenje odluke umara. Prema jednoj studiji umor, pak, koči spremnost na rizike. I za kraj, ne bi bilo pogrešno kada bi se s vremena na vrijeme podsjetili da ionako - kako god odlučili - ne možemo nikada svima udovoljiti. Kako je ono jednom bivša prva dama SAD-a Michelle Obama rekla? „Učini ono što smatraš ispravnim. Uvijek će postojati netko tko će drukčije razmišljati.“