Active Beauty
5 koraka koja jačaju Vaše samopouzdanje
Tekst: Antonia Wemer

Sada ja!

5 koraka koja jačaju Vaše samopouzdanje

Želite imati vjere u sebe i hrabro držati do svog stava? Pomoću ovih trikova možete sasvim jednostavno jačati svoje samopouzdanje.

Budite iskreni: Kada ste se posljednji puta potapšali po ramenu? Ili ste pomislili: „Super, što ja sve mogu!“ I koliko često se usudite glasno reći što zaista želite? „Upravo su žene često skromne, ne mogu prihvatiti komplimente i savršene su u tome da umanje svoju važnost“, kaže coaching stručnjakinja Dagmar Popp.

Pritom su samohvala i ljubav prema sebi važan korak u smjeru samopouzdanja. Kako da drugi primijete vrijedne osobine kojima obilujete i dobre rezultate koje postižete ako to sami ne činite? Prestanite biti previše skromni!

Jer onaj tko nauči kako ojačati svoje samopouzdanje, može održivo promijeniti svoj život. Okruženje se automatski mijenja. U kom smjeru, to određuje svaka i svaki od nas sam. Kako to uspijeva? Čarobna formula ne postoji, ali snažna riječ: odgovornost za sebe. Onome tko zahvaljujući snažnom samopouzdanju preuzima odgovornost za sebe samog život je zabavniji. Kad smo već toga: Mudre izreke o životu pomažu ponekad u širenju vidika.

1. korak: Jačanje samopouzdanja kroz male uspjehe

Ako se u svakodnevici fokusirate na obogaćujuće, pozitivne misli i stvari, time pokrećete i pozitivnu spiralu. To se može dobro uvježbati i to:


I ovako krenite:

Svaku večer osvijestite što ste sve uspjeli, od uspješnog poslovnog sastanka do pripreme marmelade. I k tome je bitno: Poduzimajte stvari koje Vam čine dobro kako biste postali svoj vlastiti izvor zadovoljstva.

2. korak: Veće samopouzdanje kroz razmišljanje o sebi

Osluškujte sebe i pokušajte razmišljati o sebi. Kako to izgleda u Vama? Koja vjerovanja slijedite? Načini razmišljanja i uzorci nastaju većinom već u djetinjstvu. Na primjer „Nisam dovoljno dobra!“ ili „Moram se boriti za ljubav“. Razmišljanjem o sebi ući ćete u trag tim unutarnjim, često negativnim porukama. Pokušajte s vođenjem dnevnika, nekom vrstom „vođenja knjige o svom unutarnjem životu“.


I ovako krenite:

Za to je potrebna samo neka knjižica u kojoj rukom bilježite negativne situacije. Dovoljna su tri stupca: U kojoj se situaciji nalazim? U nekoj svađi na poslu ili teškim riječima u partnerstvu. Koje misli imam pritom? Koje osjećaje to pokreće u meni? Ako su bilješke napravljene, knjižica se ponovno zatvori. Nije potrebno prekomjerno razmišljanje satima. „Kod ove metode radi se samo o tome da se primijeti ono što je“, kaže autorica knjige Martina Petraschka, „na taj način se dolazi u trag svojim mislima i osjećajima.“

3. korak: Dnevnik sreće i sl. jača samopouzdanje

Postoji još jedna metoda koja pomaže u pretvaranju negativizma u optimizam. Poput dnevnika sreće ili ljubavnog pisma samom sebi.


I ovako krenite:

Stavite primjerice u kupaonu praznu kutiju i blok s listićima za bilješke. Svaki puta prije pranja zubi zapišite jednu stvar koju volite na sebi i stavite listić u kutijicu. „Tako ćete darivati sami sebe“, kaže Dagmar Popp. Ako je raspoloženje loše, pogled na „ljubavna pisma samom sebi“ ponovno ga podiže.

I dnevnik sreće može pomoći u jačanju samopouzdanja - i razbijanju negativnih vjerovanja koja su često nastala već u djetinjstvu i stoga su usidrena duboko u vlastitoj psihi.

4. korak: Jačanje samopouzdanja s improvizacijskim kazalištem

Želite naučiti kako se samopouzdanije nastupa? U skupini u improvizacijskom kazalištu to je čak i zabavno! Za to Vam nisu potrebna predznanja. U ponudi su tečajevi kako za apsolutne početnike, tako i za napredne, često i za sve zajedno. Iskusni sreću neiskusne, mlade majke sreću djedove, knjigovotkinje studente umjetnosti - zajedno doživljavaju ono što stručnjaci rado nazivaju „kreativna aktivnost ovdje i sada“.


I ovako krenite:

Improvizacija radionica većinom počinje s „rundom zagrijavanja“ u kojoj se svi kreću kroz prostor i pritom slijede različite najave poput: „Vucite se kao da ste totalno umorni!“, „Veličanstveno koračajte!“ ili „Skačite od sreće!“ Nakon toga su na programu ostale vježbe. Nakon toga se u najkraćem vremenu razvijaju figure, priče i dijalozi koji se zajedno izvode pred drugim sudionicima radionice. Pritom se savladavaju nesigurnosti, odbacuju taštine i treniraju se spontanost i hrabrost.

„Improvizacijsko kazalište potiče da se prepustimo trenutku i da se upustimo u živu interakciju sa suigračima i publikom“, kaže improvizacijski učitelj Dan Richter u svom praktičnom savjetniku „improvizacijsko kazalište“. „Radi se o flowu, neprestano sinkrono nastajanju teksta, igrokaza i predstave. Radi se o samopouzdanju i sposobnosti obraćanja partneru.“

5. korak: Jačanje samopouzdanja kroz ljude koji čine dobro

Pola posla je već učinjeno ako se vodi briga o svom unutarnjem stanju. A što sa svim onim što izvana djeluje na nas? I time se može dodatno upravljati. I to na način da se okružite ljudima koji su prema Vama dobronamjerni.


I ovako krenite:

Pitajte se: Koga ću nazvati ako neću znati kako dalje? Kome ću se javiti samo zbog osjećaja dužnosti? Koliko mnogo ulažem u odnos s tom osobom - i prevladava li ravnoteža u području davanja i uzimanja? Je li vrijeme za prekid prijateljstva? „“Ne“ prema nekom drugom je često da prema sebi“, kaže stručnjakinja Popp. To nema veze s egoizmom nego sa zdravom brigom o samom sebi.

Društveni mediji: To se može primijeniti i u digitalnom svijetu - okružite se kanalima i računima koji Vas iznutra podižu. Onaj tko slijedi sadržaje koji ostavljaju iza sebe poticajni osjećaj, i online će si stvoriti pozitivno okruženje.