Prvi topli dani mame vas u slobodno vrijeme na iscrpne šetnje i aktivnosti. Dr. Verena Beck daje savjete kako već malu djecu naviknuti na oprezno ophođenje sa ultraljubičastim zrakama i zaštitom od sunca.
Dječja koža ima samo petinu debljine kože odraslih i stoga je posebno osjetljiva. Ako je moguće, suncem najintenzivnije razdoblje dana do oko 16 sati bi u pravilu trebalo izbjegavati. Kremu za sunčanje za bebe i djecu preporučujem s visokim zaštitnim faktorom, dakle 50+. Mineralni filteri imaju veliku prednost, jer odmah nakon nanošenja djeluju i preko kože ne dopiru u tijelo. Optimalan dodatak su majice i hlače koje zbog posebnih tehnika tkanja ili impregnacije nude posebnu zaštitu od ultraljubičastog zračenja.
U prvih 12 mjeseci života mala djeca ne bi uopće trebala biti izložena direktnim sunčevim zrakama. To se prilikom obiteljskih izleta i godišnjih odmora ne da uvijek spriječiti.
Polako i s visokim zaštitnim faktorom. Sredstvo za zaštitu od sunca trebalo bi biti dodatno prilagođeno strukturi kože djeteta. Djeca sa atopijskim ekcemom ili jako suhom kožom trebaju posebne njegujuće sastojke. Dodatno bi djecu trebalo u najranijoj dobi naviknuti da radi zaštite očiju nose sunčane naočale.
Pri dužem boravku na otvorenom Vašu djecu namažite nekoliko puta s visokim zaštitnim faktorom. Sredstva za zaštitu od sunca znojenjem i trenjem nestaju – to vrijedi i za vodootporne recepture. Prilikom brčkanja u vodi štiti majica s faktorom zaštite od ultraljubičastog zračenja i pokrivalo za glavu. Tada se sunčeve zrake reflektiraju u svim pravcima. To dovodi do toga da djeca čak i u hladu pod suncobranom nisu dovoljno zaštićena. Slično vrijedi i za planine: zračenje je tamo posebno visoko, prije svega ako još ima snijega. Prilikom izleta na veće nadmorske visine savjetujem ionako da se u odgovarajućem proizvodu kombiniraju zaštita od hladnoće i sunca.
Dječja koža još nije u stanju dovoljno brzo proizvesti pigmente koji su prirodna samozaštita, a oštećenja od ultraljubičastog zračenja nije u stanju u dovoljnoj mjeri sanirati. Zbog toga brže dolazi do dubljih opeklina. Nadalje, svaka opeklina od sunca povećava kasniji rizik od nastajanja bijelog i crnog raka kože. Na ljetni odmor si za svaki slučaj trebate uzeti set prve pomoći za hitne slučajeve. U slučaju crvenila na većim površinama tijela, dijete bi svakako trebalo biti pregledano kod liječnika.
Manje je više. To vrijedi prije svega za sastojke u proizvodima za djecu. Izbjegavajte po mogućnosti mirisne tvari i eterična ulja. Inače se vrlo često i kod proizvoda za djecu koristi aloe vera. Kod vrlo osjetljive dječje kože preporučujem da se kasnije jednostavno koriste proizvodi za njegu na koje ste navikli.
U principu bi bilo važno da roditelji paze na promjene madeža na dječjoj i svojoj koži. Redovita kontrola kod dermatologa preporučuje se kad ima puno madeža ili poznatih oboljenja od raka kože u obitelji.
Posebno opasna zabluda je da opekline od sunca kod djeteta nisu ništa strašno jer kožu čine otpornom na ultraljubičasto zračenje. To nije istina. Mnogi vjeruju da sa zaštitom od sunca uopće neće pocrniti. Istina je da koža svejedno stvara pigment melanin, sam proces traje malo duže, ali je definitivno zdraviji. Ulje za bebe dječju kožu ne štiti od opeklina i stoga nije prikladno za zaštitu od sunca.
Naš savjet:
Još ste u potrazi? Optimalnu njegu za sunčanje možete pronaći u dm prodavaonicama.
Dr. VERENA BECK je liječnica specijalistica za kožne i spolne bolesti. Njena specijalnost je područje dermatologije kod beba i djece.
PRATITE NAS NA: