Žene su češće pod stresom jer balansiraju između kućanstva, odgoja djece, posla i obiteljskog života. Stoga često ne mogu isključiti vrtlog misli pa su psihički opterećene, ali srećom postoje načini kako smanjiti stres. Kako se uspješno opustiti nakon stresnih situacija, uključiti trenutke opuštanja u svakodnevni život i pružiti stresu što je manje moguće prostora u budućnosti našega života? Sestre blizanke i autorice knjiga Emily i Amelia Nagoski to znaju – jedna od njih je voditeljica zbora, a druga seksualna pedagoginja.
“Stres je neurološka i fiziološka promjena koja se događa u Vašem tijelu kada se suočite s prijetnjom – stresom.” Tijelo reagira otpuštajući adrenalin čime usmjerava više krvi prema mišićima. “Kortizol se oslobađa, a endorfin Vam pomaže ignorirati osjetljivost situacije. Srce brže kuca, krvni tlak raste i brže dišete”. Glavni evolucijski cilj tijela je bijeg ili borba, za što je potreban unos kisika i prijenos energije u mišiće. I bijeg i borba u konačnici okončaju reakciju na stres, što je danas teže no ikad.
Danas postoji puno više stresa nego u kameno doba: banka može otkazati kredit, imate problema s partnerom, posao Vas preplavljuje… Popis mogućih stresova je beskrajan. Međutim, ne možemo bježati od prekomjernog posla i otkazanog zajma, niti se možemo boriti i ubijati poput vuka. No što možemo da bismo učinkovito prekinuli reakciju na stres?
„Morate učiniti nešto što signalizira Vašem tijelu da je sigurno. Inače ostajete u stanju u kojem nikad ne dolazi do opuštenosti.“ U svojoj knjizi „Stres“, sestre Nagoski imaju nekoliko savjeta kako uspješno prevladati i smanjiti stres:
Tjelesna aktivnost signalizira mozgu da smo uspješno preživjeli prijetnju i da smo sigurni u svom tijelu. „To je najučinkovitija strategija za okončanje reakcije na stres.”
„Slaba, ali prijateljska društvena interakcija prvi je vanjski znak da je svijet sigurno mjesto“. Iako najčešće mislimo da bi bilo bolje da nas je osoba koja sjedi do nas u vlaku ostavila na miru, pokazalo se da se ljudi osjećaju ugodnije kad vode pristojan i opušten razgovor s nekim nepoznatim. U vrijeme korone pomaže i uspostavljanje novih kontakata na internetu putem online igara, chatova ili foruma za ležerne razgovore.
„Za tako dug poljubac morate se zaustaviti i biti svjesni da Vam se ta osoba sviđa, da joj vjerujete i osjećate ljubav prema njoj. Kada to sve osjetite, poljubac signalizira Vašem tijelu da ste na sigurnom. Ako Vaš partner nije dostupan, 20 sekundi zagrljaja osobe koju volite i kojoj vjerujete ima isti učinak.
Lezite udobno. Zatim napnite svaki mišić u tijelu jedan za drugim i ponovo ga opustite. Krenite s nogama i zaustavite se na licu. Provedite puno vremena na mjestima koja su posebno napeta kada ste pod stresom. Seksualna pedagoginja Emily Nagoski savjetuje da dok to radite: „Zamislite, vrlo jasno i iz dna srca, da ćete s lakoćom pobijediti svaki stres na koji naiđete.”
Disanje posebno pomaže u manjim stresnim situacijama ili kada se samo želimo malo opustiti. Tada bismo trebali duboko i polako disati, a kod izdaha bismo trebali pripaziti da izdahnemo sav zrak prije nego uvučemo trbuh prilikom udaha.
PRATITE NAS NA: