Active Beauty
Kuhanje s djecom: održivi recepti za mini-kuhare

Potaknuti djecu na zdravu prehranu često iziskuje čarobne moći. Ili nekoliko trikova...

Kuhanje s djecom: održivi recepti za mini-kuhare

Djeci uspješno prodati zdravu hranu nije nimalo lagan pothvat. Stoga bi trebalo već rano s time početi – i to prilikom kupovine. Jer što djecu više uključujemo, to će biti spremniji sve isprobati.

Kod zajedničkog posjeta tržnici sâmi smiju birati povrće i čak odmah na licu mjesta kušati. Možemo se kladiti da je djeci ukusnija smiješno oblikovana mrkva iz biološkog uzgoja nego uobičajena! „Neka osjete, mirišu i kušaju razliku između domaće jesenske jabuke i voskom premazane zamjenske jabuke koja stiže umorna s dugog puta iz Južne Amerike“, govorio je nedavno preminuli obiteljski terapeut Jesper Juul. „Dozvolite im da koriste ruke, oči i nos pri izboru namirnica kod prodavatelja povrća, ribe i kod mesara.“

Sirovo je – najčešće – bolje

Kod kuće se sve kupljene namirnice konzumiraju po mogućnosti neobrađene te ih uz nadzor sami režu na željene komadiće. „Djeca koja smiju sudjelovati u pripremi jela prije će se upustiti u kušanje“, zna pedijatar i nutricionist dr. med. Herbert Renz-Polster. To posebice zna biti korisno kada djeca dosegnu doba dječjeg vrtića i prvo odbijaju nove namirnice. Isto tako pomaže biti dobar uzor jer djeca u konačnici često spontano posežu za onim što i mama i tata trenutno jedu, govori Renz-Polster.

Sudjelovanje pri odlučivanju je ključno

Koliko god smisleno zvučalo zajedničko kuhanje u teoriji, toliko je ponekad zahtjevna izvedba, primjerice, kada se u obitelji suočavaju s različitim ukusima ili intolerancijama. Stručnjakinja za hranu Hanni Rützler upravo tu prepoznaje priliku za budućnost: „Ukus u obitelji ne oblikuju više samo roditelji“, kako ona utvrđuje. „Na stol dolazi ono o čemu se – često kroz iscrpne rasprave – pregovaralo i što je blisko individualnim preferencijama.“ Djeca na taj način dobivaju mogućnost da istraže vlastiti ukus. Također mogu saznati da krumpir ne dolazi samo u obliku pomfrita nego i kao pire ili u pekarskom obliku. Tako na kraju razvijaju novi pristup hrani i rado će kušati sve što prije inače ne bi ni pogledali.
A kao desert može doći komadić biočokolade.

Recept za bolonjez s mrkvom

Vrijeme pripreme: 45 minuta

Sastojci za 4 osobe:

500 g mrkve
1 glavica luka
1 kom. (100 g) korijena celera
100 g badema
2 žlice maslinovog ulja
3 žlice koncentrata rajčice
1 limenka (400 g) pelata (npr. rajčice za pizzu)
500 ml povrtnog temeljca
1 lovorov list
1 žličica sušenog origana
sol
svježe mljeveni crni papar
1 pakiranje (500 g) špageta
1 žlica octa
1-2 žlice prehrambenog kvasca (po želji)
ribani parmezan (po želji)

Pribor za kuhanje:
guljač, veliki i mali nož, daska za rezanje, kuhinjska vaga, sjeckalica, 2 velika lonca za kuhanje, kuhača, velika cjediljka

Priprema:

1. Ogulite mrkve pomoću guljača i odrežite oba kraja. Skinite vanjsku ljusku s luka koristeći mali nož. Celer ogulite na dasci za rezanje koristeći veliki nož. Pritom je najbolje rezati od gore prema dolje.
2. Mrkvu i celer velikim nožem narežite na veće komade, otprilike veličine oraha. Luk pomoću manjeg noža narežite na što manje komade.
3. Komade mrkve i celera usitnite zajedno s bademima u sjeckalici.
4. U jednom loncu zagrijte maslinovo ulje. U njemu oko 2 minute dobro zapržite luk.
Usitnjeno povrće dodajte u lonac, sve skupa pržite 5 minuta
uz stalno miješanje. Utisnite koncentrat rajčice i otprilike još 3 minute pržite.
5. Dodajte pelate iz limenke i povrtni temeljac. Pažnja, ovdje je moguće prskanje! Odmah dodajte i lovorov list, origano, sol i papar. Dobro promiješajte i zatim odmah poklopite.
6. Neka umak krčka oko 10 minuta. Pritom tu i tamo dobro pomiješajte kako ništa ne bi zagorilo.
7. U međuvremenu napunite drugi lonac s dosta vode u koju ćete dodati sol. Neka voda proključa. Dodajte špagete te ih skuhajte al dente sukladno uputama s ambalaže. Skuhane špagete potom procijedite kroz cjediljku.
8. U umak od mrkve umiješajte još ocat i, po želji, prehrambeni kvasac. Poslužite zajedno sa špagetima. Pospite po vlastitom ukusu naribani parmezan.

Recept za domaći kečap

Vrijeme pripreme: 20 minuta
Kuhanje: 30 minuta

Sastojci za 4 osobe:

nekoliko kocki leda
1 kg velikih rajčica
50 g šećera (po želji, moguće i više)
sol
malo octa
1 žličica curryja u prahu (po želji)

Pribor za kuhanje:
veliki i mali lonac, velika zdjela, veliki i mali nož, rupičasta žlica, daska za rezanje, mikser, kuhinjska vaga, kuhača

Priprema:

1. Neka u velikom loncu voda proključa. Uspite hladnu vodu i kocke leda u zdjelu i stavite je pored štednjaka.
2. Operite rajčice. Pomoću malog noža zarežite kožu svake rajčice s donje strane u obliku križića.
3. Neka rajčice pomoću rupičaste žlice kliznu u kipuću vodu (Pažnja, moguće prskanje!). Neka se ne kuhaju duže od 1 minute.
4. Izvadite rajčice pomoću rupičaste žlice te ih stavite u ledenu vodu.
5. Odmah ogulite rajčice koristeći mali nož te ih prepolovite. Izrežite zelenu peteljku na vrhu. Mikserom pretvorite rajčice u pire.
6. Pomiješajte sve u malom loncu zajedno sa šećerom. Posolite još malo i neka proključa. Potom odmah smanjite jačinu vatre. Neka kečap krčka oko 30 minuta u loncu. Povremeno pomiješajte.
7. Za kraj začinite sve po želji.
8. Kečap se može pohraniti u staklenci u
frižideru i može se konzumirati oko tjedan dana.

Recept za čips od cikle

Vrijeme pripreme: 20 minuta
Pečenje: 40 minuta

Sastojci za 4 osobe:

500 g svježe cikle
3 žlice maslinovog ulja
2 prstohvata krupne soli

Pribor za kuhanje:
2 lima za pečenje, papir za pečenje, daska za rezanje, jednokratne rukavice, veliki nož, rezač za povrće, velika zdjela, kuhinjske rukavice

Priprema:

1. Pećnicu prethodno zagrijte na 100 stupnjeva (donji grijač). Na dva lima postavite papir za pečenje.
2. Dobro operite ciklu.
Na dasci za rezanje velikim nožem odrežite vrh i dno gomoljastog povrća. Sok od cikle sve će obojati tako da je najbolje koristiti jednokratne rukavice.
3. Pomoću rezača za povrće ciklu pretvorite u jako tanke ploške. Odrasli će pokazati kako se to radi.
4. Ploške u zdjeli dobro rukama promiješajte uz dodavanje maslinovog ulja i soli.
5. Sve ploške uredno posložite na limovima tako da se ne preklapaju.
6. Čips zatim pecite u pećnici (donja zona) oko 40 minuta. Povremeno najbolje vilicom izvaditi jedan komad, pustiti da se ohladi i kušati. Vrijeme pečenja ovisi o pećnici i debljini čipsa.
7. Limove izvadite iz pećnice pomoću kuhinjskih rukavica. Neka se čips ohladi još 10 minuta i pojesti što prije.